Aktivister besætter skov i Thy

Politiet sættes ind for at forhindre protester fra lokale borgere og udenlandske miljøaktivister i forbindelse med fældning af stort skovareal i Østerild Klitplantage nær Thy. Aktivisterne svare igen ved at opfordrer til at besætte skoven og krydser fingre for at EU vil sætte en stopper for et kommende testcenter for vindmøller.

Af Rune Eltard-Sørensen/Monsun - 18. juli 2011
Emneord · Aktivister


En broget flok af aktivister fra en skandinavisk miljø-lejr, lokale borgere og tilrejsende naturelskere har to gange inden for få dage haft held til at stoppe fældning af træer i Østerild Klitplantage i nær nordjyske by Thy.

Læs artiklen »Aktivister vandt over skovarbejdere« hos Ekstra Bladet.

Men nu har Naturstyrelsen, som hører under Miljøministeriet, fået nok.

De har mandag bedt politiet om at beskytte deres ansatte, når de i denne uge igen vil forsøge, at nedlægge 266 hektar skov til fordel for et testcenter for vindmøller.

Læs artiklen »Politi tilkaldt i Østerild« hos Nordjyske.

Aktivister: Besæt skoven

Beslutningen bliver af aktivister betegnet som en unødvendig optrapning af konflikten, og mødt med en fornyet indsats for at mobilisere støtter fra resten af landet.

– Der er en jævn trafik af folk her til området, men når politiet rykker ind, og der kan være udsigt til dagbøder og fængselsstraffe, så kræver det et ekstra mod at være med. Derfor appelerer vi til at endnu flere kommer herop, så længe de er fredelige, siger Tom Vilmer til Modkraft.

JPEG - 77.2 kb
Aktivister har haft held til at stoppe skovfældning i Thy. Nu sættes politiet ind. Foto: Skovaktion.

Han er pressekontakt for en del af miljøaktivisterne og fortæller, at der er oprettet flere teltlejre, som holder øje med indfaldsvejene til området ligesom man har udviklet et kaldesystem, så alle bliver advaret når Naturstyrelsens maskiner er på vej.

Læs artiklen »Skovrider Ditte Svendsen vil løse opgaven med vold« hos protestsiden Nationalttestcenter.dk.

I et åbent brev opfordrer gruppen Skovvogterne til at besætte skoven »i protest mod regeringens og de store partiers magtarrogance«.

»Kom og brug din sommerferie i skoven ved Østerild nord for Thisted, Thy og hjælp os med at standse dette udemokratiske vanvid. Organisér jer og arranger busser og anden fællestransport. Vi holder nattevagt og blokader,« skriver aktivisterne blandt andet.

Samme sted kan man læse, at gruppen, som har forbindelse til det lokale fristed Thy-lejren, betegner sig selv som militante, men arbejder på et ikke-voldeligt grundlag.

»Hvis nogen absolut skal eskalere noget, så må det være op til politiet. Vi er fredelige, men ikke handlingsforskrækkede. Og vi er militante, men ikke voldelige,« skriver Skovvogterne på hjemmesiden Anarkistisk Debatforum.

Læs »CALL-OUT: Kom og BZ skoven!« hos Anarkistisk Debatforum.

Læs artiklen »Forsvar Østerild Skov« hos Indymedia.

Håber at EU griber ind

Aktionerne mod fældningen af skoven i Østerild Klitplantage er det foreløbige klimaks på flere års lokale protester mod det kritikerne kalder et »industrianlæg med monstermøller« placeret i et af Danmarks mest stille naturområder.

Læs artiklen »Vindmøller får Thyboere på barrikaderne« hos Modkraft.

Fredag den 15. juli var der demonstration i skoven og lørdag den 16. juli blokerede demonstranter for de maskiner, som efter planen skal ryde området for træer og give plads til et stort testcenter for havvindmøller i 250-meters højde.

Se video fra fredagens demonstration for bevarelse af Østerild Klitplantage:

Se video fra en international protestmarch i Østerild Klitplantage:

Læs artiklen »Aktivister i Østerild er i »sejrsrus« efter blokade« hos Politiken.

De aktive omkring protesterne i Thy har ikke en samlet strategi, men består af et sammenrend af forskellige initiativer og enkeltpersoner. Mens nogle satser på direkte aktion, så har mange andre øjnene rettet mod EU og de danske domstole.

– Vi håber at EU-kommissionen vil stoppe byggeriet, da der tale om hastværk fra de danske politikeres side til stor skade for naturen og vi mener, at der er sket flere fejl i forbindelse med beslutningen om at lave et testcenter i vores område, siger Tom Vilmer.

Han vurderer, at kommissionens holdning til sagen kan komme inden for meget kort tid.

I mens tæller aktivisterne ned til den 11. august. Her skal Landsretten tager stilling til om en række lokale borgere kan føre en sag ved domstolene mod staten samt om byggeriet skal stoppes mens sagen behandles.

Læs bloggen »Topmålet af magtfuldkommenhed at jævne skov i Østerild« af Rune Engelbreth Larsen.

Se »VIDEO: Mød træaktivisterne i skoven« hos TV2.

Politikere er splittet

Blandt politikerne på Christiansborg er der uenighed om hvad man skal stille op i forhold til den måske kommende EU-sag samt de lokale protester.

Miljøminister Karen Ellemann (V) fastholder, at skoven skal ryddes.

– Testcentret i Østerild er et projekt af stor samfundsmæssig betydning. Det hviler på et solidt beslutningsgrundlag i Folketinget med et bredt politisk flertal bag anlægsloven. Der er ikke kommet nyt frem i retssagen i forhold til beslutningsgrundlaget, siger hun Ritzau og fortsætter:

– Derfor mener jeg ganske enkelt ikke, at det er nødvendigt at udsætte fældningen.

Læs artiklen »Karen Ellemann vil fortsætte skovrydning« hos Nordjyske.

Hun bakkes op af Socialdemokraterne, som mener, at det må være ministerens afgørelse hvad der videre skal ske i sagen.

Læs artiklen »S: Aktivister skal ikke bremse træfældning« hos Information.

Derimod mener både Dansk Folkeparti og Enhedslisten, at der er brug for en tænkepause.

– Ellers svigter de ikke bare naturen og demokratiet, men medvirker til åbenlyst magtmisbrug, siger Per Clausen (Ø) til DR.dk.

– Sagen om etableringen af vindmølletestcentret har været en skandale fra første dag, mener han.

Læs artiklen »DF og EL: Stop skovrydning midlertidigt« hos DR.

Læs bloggen »Paradokset: Østerild« og deltag i debatten hos Modkraft.


Kalender | i dag ‹ mandag 18. juli

onsdag 22. februar | kl. 17:00
Aarhus: Er EU på vej ud af krisen?

onsdag 22. februar | kl. 17:00
Tæsk Debat om krisen i Brøndby IF

onsdag 22. februar | kl. 19:00
Debatmøde: En Verden i Oprør

onsdag 22. februar | kl. 20:00
14 film viser Afrika indefra

De kommende dage

torsdag 23. februar | kl. 15:00
Premiere på Naked Love part 1: Ea’s Garden

torsdag 23. februar | kl. 16:30
Solidaritetsmanifestation med de baskiske politiske fanger

torsdag 23. februar | kl. 17:00
Hvad er bankernes rolle i krisen?

torsdag 23. februar | kl. 18:30
Odense: Vegansk Folkekøkken

fredag 24. februar | kl. 16:00
Bogreception, filmklub og chill out i Trampolinhuset


Modkraft FOTO
20. februar 2012 | Foto

Fastelavn i Ungeren


6. februar 2012 | Foto

Anima blander sig i modeugen


11. januar 2012 | Foto

Roj TV i retten


4. januar 2012 | Foto

De hjemløses nytårskur


27. december 2011 | Foto

Brændende rød live-optræden



Tidsskriftcentret

Kurdistan

Kurdistan

Ny linkbox med baggrund og orientering om Kurdistan og den kurdiske kamp (især i Tyrkiet) for selvstændighed, menneskerettigheder og medie-frihed.


The Constant Gardener

Filmatisering fra 2005 af John Le Carrés roman om medicinalindustrien i Afrika, onsdag 22. februar, 16.30 i Cinemateket.
Se links på X-ray



Tidsskriftnyt

Kritisk Debat
Med artikler om krisens karakter og dens politiske udfordringer.
Arbejderhistorie
Tidsskriftet har lagt tre numre fra 2010 online,

I februar 1927 døde det kultur- radikales stamfar Georg Brandes.
Se linksamling på Tidslinjen


Ilan Pappe og bogen Den etniske udrensning af Palæstina

Anmeldelser, debat og interviews om Ilan Pappes bog (nu på dansk) om fordrivelsen af palæstinenserne.


Kontradoxa

Af Mikkel Skov Petersen

»Tom« har forladt os

20. februar | Per Mortensen (1924-2012) - alias »Tom« - var sød og mild, men også bestemt og ikke uden uoverensstemmelser med én og anden gennem sit lange liv.

5 kommentarer

20. februar
Assad-regimets krig mod egen befolkning

18. februar
Fredelig løsning i Syrien er nødvendig

16. februar
Næste Stop Damaskus?

Queerkraft

Af Camilla Tved

10 gode grunde til at se ”10 timer til Paradis”

19. februar | Den meget omtalte og roste spillefilmsdebut fra Mads Mathiesen gør det nemt for publikum. Læs her hvorfor en af QueerKrafts anmeldere blev blød i knæene og nu ønsker sig en (...)

3 kommentarer

17. februar
Queerfeministisk antiracistisk kritik

11. februar
Anders Behring Breivik og kampen om forklaringen

7. februar
Arabiske kvinders kamp i skyggen af islamisternes valgsejre

Fagligt

Af Mikkel Hammer Nonboe

Støt de græske stålarbejdere

22. februar | De strejkende på et græsk stålværk er blevet symbol for folkets kamp mod afviklingen af det græske samfund. De fortjener vores støtte!


19. februar
Lønarbejderne skal tilbage til centrum-venstre!

16. februar
50%-reglen er også social dumping

9. februar
Byggefolk på gaden med gratis tilbud

modkultur

Af Kim Ingemann

Hvor sidder X-faktoren egentlig?

16. februar | Hvad er det egentlig, programmer som X-factor leder efter? Og hvorfor finder de det aldrig?

9 kommentarer

13. februar
Erhvervsstyrelsens sendevogn jagter populær piratradio

10. februar
Plakatudstilling indrammer arbejderbevægelsens opråb

7. februar
Feministisk punkband giver Vladimir Putin fingeren


Blogs

Af Mikkel Skov Petersen

Helle og Villy burde trække sig nu – for alles skyld

22. februar | 18:05

8 kommentarer

Af Jakob Lindblom

Danish Defence League på tur i SFO’en

22. februar | 14:53

7 kommentarer

Af Leif Donbæk Thomsen

Kampen forsætter!

22. februar | 09:25

4 kommentarer

Af Saila Naomi Stausholm

Billigere billetter til folket

22. februar | 08:09

8 kommentarer

Af Lillian Simonsen

Debatmøde om ROJ TV: Déjà vu og følelser

21. februar | 23:38


Af Pil Christensen

Det bliver varmere og vi glemmer dem igen

21.februar | 21:40

1 kommentarer