Enhedslisten kræver undskyldning fra ministre

Både justits- og integrationsministeren bedriver spin mod præsten i Brorsons Kirke, når de beskylder ham for at lyve. Det mener Enhedslisten, der nu kræver en undskyldning fra de to ministre.

Af Martin Lindblom/Monsun - 1. september 2009
Emneord · Aktivisme · Flygtninge & indvandrere · Partipolitik


Justitsminister Brian Mikkelsen (K) og integrationsminister Birthe Rønn Hornbech (V) kan godt diske op med en undskyldning til sognepræst Per Ramsdal fra Brorsons Kirke på Nørrebro. Ministrene har beskyldt Ramsdal for at lyve om begivenhederne under rydningen af kirken den 13. august, men det er rent spin, mener Enhedslisten.

– Vi kan ikke have ministre, der slynger om sig med beskyldninger om, at borgere lyver. Birthe Rønn Hornbech er oven i købet øverste arbejdsgiver for Per Ramsdal. Enten må ministrene dokumentere deres udtalelser, ellers også må de sige undskyld, siger Enhedslistens politiske ordfører, Johanne Schmidt-Nielsen til Ritzau.

De to ministres beskyldninger mod præsten kommer efter, at Københavns Politi har offentliggjort sine egne videooptagelser af aktionen mod Brorsons Kirke; optagelser, der angiveligt skulle afsløre, at Per Ramsdal efterfølgende beskrev rydningen helt anderledes end det, man ser på videoen.

JPEG - 43.5 kb
Sognepræst Per Ramsdal er udsat for rendyrket spin fra både justits- og integrationsministeren. Det mener Enhedslisten, som nu kræver en undskyldning til præsten fra de to ministre. Foto: Mark Knudsen/Monsun

– Det er en fed løgn , at politifolkene optrappede situationen. Og denne video beviser det, udtalte Birthe Rønn Hornbech således til avisen B.T.

Ministre afkræves dokumentation

Men Per Ramsdal har aldrig udtalt sig om den første time af rydningsaktionen – hvor han lå i sin seng og sov, uvidende om at politiet var trængt ind i hans kirke – og kan derfor ikke have sendt »et noget usandt billede ud til offentligheden«, som Brian Mikkelsen ellers beskyldte ham for ligeledes i B.T.

Til Politiken afviser Per Ramsdal da også blankt at have beskrevet politiets ankomst til kirken:

– Jeg har lagt vægt på det, jeg har set. Men jeg har også hele tiden sagt, at jeg først kom ned i kirken efter en time. Ankomsten kan jeg ikke sige noget om, for den så jeg ikke.

– De opfinder en påstand, som ingen har fremført, og skyder den derefter ned. Det er effektiv spin. Ramsdal har heller aldrig påstået, at der blev brugt vold mod irakerne inde i kirken. Han har ligesom os sagt, at rydningen var voldsom. Og jeg vil fastholde, at det er voldsomt at hive børn ud af deres seng midt om natten og sætte dem på gaden, siger Johanne Schmidt-Nielsen.

Hun har nu bedt de to ministre dokumentere deres anklager om, at Per Ramsdals version af begivenhederne i Brorsons kirke henholdsvis er en »fed løgn«, og han har sendt »noget usandt billede« af begivenhederne.


De kommende dage

fredag 3. september | kl. 19:00
Seminar om Bæredygtig Omstilling

fredag 3. september | kl. 22:00
Summer Loving for Fighters!

lørdag 4. september | kl. 10:00
Seminar om Bæredygtig Omstilling

lørdag 4. september | kl. 11:00
Alternativ Flagdag i Odense

lørdag 4. september | kl. 11:00
Alternativ Flagdag i Århus


Modkraft FOTO
26. august 2010 | Foto

Copenhagen Pride 2010


19. august 2010 | Foto

Demo: Klima-retssag


12. august 2010 | Foto

Brorsons Kirke/protester


4. august 2010 | Foto

Fanget i krigen mod terror


9. juni 2010 | Foto

Nej til pakken



Tidsskriftcentret

100 året for 8. marts

27. august 1910 blev det vedtaget på en kongres i København at gøre den 8. marts til kvindernes internationale kampdag.
Se emnelisten om 8. marts-dagens oprindelse og historie. Om kampdagens historie og betydning i USA og i den russiske revolution i 1917.
Med sites, temaer og artikler på dansk og engelsk.

Blod i mobilen

Frank Piasecki Poulsens nye dokumentar om produktionen af minenaler til mobilen i DR Congo, biografaktuel onsdag 1. september. Se links på filmspalten X-Ray.

Tidsskriftnyt

Nye numre online:
Socialist Review
Socialistisk Information
New Left Review
Rødt!
Insurgent Notes

Nyeste links

Hurricane Katrina

5 år siden at orkanen Katrina ramte New Orleans.

Tømrerstrejken 1794

Hans Scherfigs maleri af præstens prædiken for Danmarks første strejkende. Strejken er ikke er med i Golden Days Festival om 1700-tallet!


Kontradoxa

Af Eva Flyvholm

Euro’en er en gammel Ford T …

2. september | … og den økonomiske situation i EU er kørt af sporet. Økonomiprofessor Jesper Jespersen kritiserer regeringen og nationalbanken for at svigte dansk økonomi med fastkurspolitikken.


26. august
Ære, territoriekamp og adrenalin-kick

15. august
Brug fri software!

9. august
Lavpraktiske råd fra Vestre Fængsel

Queerkraft

Af Enhedslistens Queerudvalg

Der er ingen pride i racisme - nej til homonationalisme!

21. august | I dag er det tid til den årlige homo-parade i de københavnske gader. Enhedslisten har i år valgt at gå med som parti i denne parade – en beslutning som vi i partiets queerudvalg ikke er ubetinget enige i. Vi er kritiske (...)

41 kommentarer

25. juni
Judith Butler kritiserer homo-parade for racisme

17. maj
Forfølgelsen af homoseksuelle i Nazityskland

28. april
Israel-Palæstina konflikten skaber splid om pride-parade

Fagligt

Af John Ekebjærg Jakobsen

Farvel kammerat

2. september | Mindeord ved stilladsarbejderen og den faglige aktivist Niels Wegelands bisættelse.


25. august
Landsretdom aktualiserer krav om kædeansvar

29. juni
Fagforeninger uenige om børnebesparelser

21. juni
Tyskland er Europamester i løndumping

modkultur

Af Mette Ydebo

»Soldat, jeg elsker dig!«

1. september | Moderna Museet Malmö præsenterer den israelske videoinstallationskunstner Yael Bartana med udstillingen "And Europe will be stunned".


20. august
Mellem hånden og munden

16. august
Kitch eller kunst?

7. juli
Russisk revolutionskunst


Blogs

Af Ulla Jessing

Magteløse licensbetalere

1. september | 14:33


Af Mads Kissow

Dagen før dagen - eller invitation til manifestation.

30. august | 22:20

2 kommentarer

Af Eskil Andreas Halberg

At hugge hovedet af kongen

30. august | 10:08

31 kommentarer

Af Christine Lundgaard

Blog og politik på standby – vi ses

30. august | 01:45

9 kommentarer

Af Ulla Jessing

Carter som fredsmægler

29. august | 10:33


Af Matias Jensen

Der må organisering til

28.august | 09:05

45 kommentarer