Den 1. september startede en faglig redaktion endelig op i Modkraft-universet.
Af Ole Wugge Christiansen/Monsun - 1. september 2009
Emneord
· Arbejde
· Om Modkraft
København: Blå dreng skal skræve over faglig uenighed
Arbejdsløse udvider netværk og tjekker jobfirmaer
Pia K: Politiken-journalister burde være ansat på Modkraft
Knopskydningen på Modkraft.dk fortsætter. Den 1. september startede en ny redaktion, som vil stå for portalens faglige sektion.
– Vi ønsker at være en redaktion, der vil stikke en finger i jorden om de faglige tendenser i Danmark og internationalt. Vi vil fokusere på både de interne diskussioner og de faglige kampe, der udspiller sig. Og vi vil beskrive, hvordan fagbevægelsen forholder sig til en bred vifte af politiske emner, siger Anne Marie Boesen fra redaktionen.
De internationale spørgsmål vil blandt andet rette sig mod EU, fortæller Anne Marie Boesen.
– Det danske forhandlingsmodel er under pres fra EU i de her år, siger hun.
– Derfor starter vi op med en serie om EU, østarbejdere og den danske model. Men derudover er international solidaritet fortsat vigtigt i en globaliseret tidsalder. Det er ganske enkelt nødvendigt også at støtte op om faglig kamp i andre dele af verden, siger hun.

Redaktionen vil desuden tage kontroversielle emner op, som fagbevægelsen ikke har eller tør høre svar på, fortæller Anne Marie Boesen.
– Vi er som redaktion ikke underlagt hensynet til bestemte faglige interesser, men kan også sætte fokus på de konflikter, der er i fagbevægelsen. Derfor kan vi tage kontroversielle emner op til diskussion. Men vel at mærke som grundlag for videre diskussion. Vi er afhængige af, om vi kan få andre fagligt aktive på banen i diskussionerne.
Oplysningstiden er en vigtig periode for borgerskabets og socialismens historie, og peroden er aktuel, pga. Golden Days festivalen i hele september måned om 1700-tallet.
Linkbox om Oplysningstiden med leksikalt, artikler og links til Tidslinjens poster fra perioden 1700-tallet, om begivenheder og personer internationalt og i Danmark.

Frank Piasecki Poulsens nye dokumentar om produktionen af minenaler til mobilen i DR Congo, biografaktuel onsdag 1. september. Se links på filmspalten X-Ray.

Nye numre online:
Against the Current
Socialist Review
Socialistisk Information
Rødt!
Insurgent Notes
6. september | Jeg har aldrig før været i et land i revolution. Det er en ganske overvældende oplevelse. Personlige indtryk fra Venezuela.
5. september | Som politiinspektør i København i 1950erne stod Jens Jersild i spidsen for beslaglæggelse af homo-bladet Vennen og forfølgelse af mandlige købere og sælgere af sex. Kan en sådan person have gavnet kampen for homoseksuelles (...)
2. september | Mindeord ved stilladsarbejderen og den faglige aktivist Niels Wegelands bisættelse.
1. september | Moderna Museet Malmö præsenterer den israelske videoinstallationskunstner Yael Bartana med udstillingen "And Europe will be stunned".
4. september | 21:10