Andeas Albertsen:
12 kommentarer
Eskil Andreas Halberg:
12 kommentarer
Velfærdsdemonstrationer 2. juni 2010
Af Mark Knudsen - 3. juni 2010
FTF og LO Århus - fællesdemonstration mod »genopretningspakken« på Rådhuspladsen.
København: »Vi holder sammen om velfærd«, demonstration fra Kommunernes Landsforening på Amager over Rådhuspladsen til Christiansborg Slotsplads.
Kommentarer
Kommentar af Maj-Britt, 4. juni 2010
Skriv kommentar
Debatregler
Tal pænt og hold dig til emnet
Debat er velkommen, men Modkraft er ikke et åbent debatforum. Debatter på Modkraft er tematiserede og modererede med udgangspunkt i det emne, der diskuteres.
Det er et krav, at du taler pænt til og om andre, og at du holder dig til emnet.
Forsøg at hæve niveauet i debatten og ikke at sænke det.
Trolde kan ikke drive deres løjer på Modkraft. Hvis de prøver alligevel, bliver de venligt, men bestemt ført ud af skoven – og må ikke komme tilbage.
Hvis du har holdt dig til husreglerne og alligevel oplever, at dit indlæg er blevet slettet, så ring eller send en mail – Modkraft kan også begå fejl.

Kalender | i dag ‹ torsdag 3. juni
torsdag 9. september | kl. 16:00
torsdag 9. september | kl. 17:00
torsdag 9. september | kl. 17:00
torsdag 9. september | kl. 19:00
De kommende dage
fredag 10. september | kl. 13:30
fredag 10. september | kl. 16:00
lørdag 11. september | kl. 12:00
lørdag 11. september | kl. 14:00
lørdag 11. september | kl. 14:00
7. september 2010 | Foto
26. august 2010 | Foto
19. august 2010 | Foto
12. august 2010 | Foto
4. august 2010 | Foto
Oplysningstiden er en vigtig periode for borgerskabets og socialismens historie, og peroden er aktuel, pga. Golden Days festivalen i hele september måned om 1700-tallet.
Linkbox om Oplysningstiden med leksikalt, artikler og links til Tidslinjens poster fra perioden 1700-tallet, om begivenheder og personer internationalt og i Danmark.

Frank Piasecki Poulsens nye dokumentar om produktionen af minenaler til mobilen i DR Congo, biografaktuel onsdag 1. september. Se links på filmspalten X-Ray.

Nye numre online:
Against the Current
Socialist Review
Socialistisk Information
Rødt!
Insurgent Notes
Af Andreas Bülow
6. september
|
Jeg har aldrig før været i et land i revolution. Det er en ganske overvældende oplevelse. Personlige indtryk fra Venezuela.
1 kommentarer
2. september
26. august
15. august
Af Mads Ananda Lodahl
5. september
|
Som politiinspektør i København i 1950erne stod Jens Jersild i spidsen for beslaglæggelse af homo-bladet Vennen og forfølgelse af mandlige købere og sælgere af sex. Kan en sådan person have gavnet kampen for homoseksuelles (...)
10 kommentarer
21. august
25. juni
17. maj
Af John Ekebjærg Jakobsen
2. september
|
Mindeord ved stilladsarbejderen og den faglige aktivist Niels Wegelands bisættelse.
3 kommentarer
25. august
29. juni
21. juni
Af Mette Ydebo
1. september
|
Moderna Museet Malmö præsenterer den israelske videoinstallationskunstner Yael Bartana med udstillingen "And Europe will be stunned".
20. august
16. august
7. juli
Af Eskil Andreas Halberg
7. september
|
16:46
12 kommentarer
Af Andreas Albertsen
5. september
|
19:48
12 kommentarer
Af Elizabeth Japsen
5. september
|
11:59
Af Pil Christensen
4. september
|
21:10
12 kommentarer
Af Mikkeline Gudmand-Høyer
4. september
|
13:03
Af Ulla Jessing
1.september
|
14:33
2 kommentarer