Debat er velkommen, men Modkraft er ikke et åbent debatforum. Debatter på Modkraft er tematiserede og modererede med udgangspunkt i det emne, der diskuteres. Det er et krav, at du taler pænt til og om andre, og at du holder dig til emnet.
Forsøg at hæve niveauet i debatten og ikke at sænke det.
Trolde kan ikke drive deres løjer på Modkraft. Hvis de prøver alligevel, bliver de venligt, men bestemt ført ud af skoven – og må ikke komme tilbage.
Hvis du har holdt dig til husreglerne og alligevel oplever, at dit indlæg er blevet slettet, så ring eller send en mail – Modkraft kan også begå fejl.
Oplysningstiden er en vigtig periode for borgerskabets og socialismens historie, og peroden er aktuel, pga. Golden Days festivalen i hele september måned om 1700-tallet.
Linkbox om Oplysningstiden med leksikalt, artikler og links til Tidslinjens poster fra perioden 1700-tallet, om begivenheder og personer internationalt og i Danmark.
Frank Piasecki Poulsens nye dokumentar om produktionen af minenaler til mobilen i DR Congo, biografaktuel onsdag 1. september. Se links på filmspalten X-Ray.
5. september
|
Som politiinspektør i København i 1950erne stod Jens Jersild i spidsen for beslaglæggelse af homo-bladet Vennen og forfølgelse af mandlige købere og sælgere af sex. Kan en sådan person have gavnet kampen for homoseksuelles (...)