Tidslinje med progressive links til begivenheder i året
6. maj 1758 20. september 1758
Haitis uafhængighedsleder Jean-Jacques Dessalines fødes (dør 17.10.1806).
Se:
- Jean-Jacques Dessalines (Wikipedia.org)
16. november 1758
Peter Andreas Heiberg fødes i Vordingborg (dør 1841 i Paris).
Forfatteren landsforvises juleaften 1799 for sin kritik af enevælden.
Se:
- P.A. Heiberg (Denstoredanske.dk)
- Peter Andreas Heiberg (Wikipedia.dk)
- "Ordener hænger man paa Idioter" af P.A. Heiberg 1790 (Danmarkshistorien.dk)
- Peter Andreas Heiberg (Arkiv for Dansk Litteratur) - m. biografi og værker online.
Against the Current (nr.148, sept./okt. 2010)
Med bl.a. tema om den mexicanske revolution 1910 og Mexico i dag + boganmeldelser.
World Socialist Web Site (8. sept. 2010)
The Stieg Larsson phenomenon, by David Walsh.
Socialist Review (sept. 2010)
Bl.a. artikler om de britiske konservative, Pakistan og Bolivia + bog- og filmanmeldelser.
Socialistisk Information (aug. 2010)
Bl.a. artikler om banksektoren, Die Linke og antikapitalistiske krav.
Rødt! (nr.2A, 2010)
Med artikler om Grækenland, Kina (fra New Left Review) + John Bellamy Foster: Det alle miljøforkjempere bør vite om kapitalismen.
Insurgent Notes: Journal of Communist Theory and Practice (nr.1, juni 2010)
Nyt venstrekommunistisk tidsskrift online.
Støtteforeningen for Jørgen Dragsdahl
Indsamling til journalist Jørgen Dragsdahls i forbindelse med injuriesagen mod professor Bent Jensen.
Debatten om professor Bent Jensens forskning (Modkraft.dk, 29. maj 2010)
Er koldkrigsprofessor Bent Jensen en dygtig forsker, eller er han sjusket og overfladisk?
Professorens pincetforskning. Af Jørgen Dragsdahl (Modkraft.dk, 2. februar 2007)
Global sikkerhedspolitik (Jørgen Dragsdahls site)
Der er tre indgange til de ca. 600 tidsskrifter i basen med progressive tidsskrifter online:
- Alfabetisk katalog
- Emneord
- Udgivende organisation
Basen er delvis nede p.t.!
9. september | Selv om ETA's våbenhvile sker på baggrund af svækkelse, kan den separatistiske venstrefløjs krav om uafhængighed ende med at blive styrket.
5. september | Som politiinspektør i København i 1950erne stod Jens Jersild i spidsen for beslaglæggelse af homo-bladet Vennen og forfølgelse af mandlige købere og sælgere af sex. Kan en sådan person have gavnet kampen for homoseksuelles (...)
9. september | LO er medarrangøer af europæisk aktionsdag den 29. september. Alligevel har organisationen valgt kun at sende en mindre delegation til fællesdemonstration i Bruxelles. »Vi satser på lokal mobilisering«, lyder svaret til (...)
9. september | Essay. Kunstneren Nadia Plesner fortæller om, hvorfor hun har fundet det nødvendigt at male en moderne udgave af Picassos "Guernica".
The American bug, spredt af imperialisterne for at tage brødet ud af munden på folket, bekæmpes effektivt af organiserede ungpionerer, et handlekraftigt luftvåben og glade skoleelever.
16. juni | Magister Klaagerup har vakt opsigt med sin opdagelse af, at Rolling Stones er liberalister. I dette interview afslører han, at også de røde slagsange er liberalistiske.

4. september | Af Henrik Herløv Lund
Udlicitering på jobmarkedet har fået stor udbredelse under VK. Men ikke i kraft af markedets "større økonomiske effektivitet", men pga. af, at regeringen af ideologiske grunde har bedrevet omfattende økonomisk (...)
Martin Lindblom. Journalist og redaktør (1966-2009).