Næsten alle 15 sigtede fra rydningen af Ungdomshuset skal et år eller mere i fængsel, afgjorde Københavns Byret i dag.
Af Martin Lindblom/Monsun - 22. december 2008
Emneord
· Politi og ret
· Ungdomshuset
Optøjer efter mordsag mod politimand
Amnesty kritiserer udvisning af romaer
Ungdomshus-støtter får betingede fængselsdomme
Roskilde Festival giver en halv million til Ungdomshuset
Efter en lang og kompliceret sag mod de 15 unge, der opholdt sig inde i ejendommen, da Ungdomshuset på Jagtvej 69 blev ryddet den 1. marts 2007, faldt der i dag dom ved Københavns Byret.
11 af de sigtede fik et år og tre måneders fængsel, tre af dem fik et års fængsel og den sidste, der var 16 år, da huset blev ryddet, skal ni måneder i fængsel. Samtlige domme er ubetingede, hvilket betyder, at de alle skal i fængsel.
De 15 har alle nægtet sig skyldige i vold eller forberedelser til vold, og har heller ikke kendskab til de jernstænger, molotovcocktails, krysantemumbomber, slangebøsser, sten og malingbomber, der blev fundet i huset efter rydningen.
Om det blir regn eller alt for hot sol, så kan du surfe hele ferien på ca. 50 af de største og bedste progressive resurse-sites
Der er en alfabetisk liste med større beskrivelser, noter mv. af de enkelte sites -
og en emne-opdeling fra Anarkisme til Økonomi.

Linkbox om omdiskuteret bog af Shlomo Sand om det jødiske folks historie.
Nye numre online af amerikanske Against the Current + International Socialist Review og britiske International Socialism, om kvinder, mænd og idræt, anarkismen i dag og borgerretsbevægelsen i 60erne.
25. juni | Populismen handler om at fremhæve skel imellem folket og dets fjender. De mest succesfulde i dette har historisk set været højrefløjen.
25. juni | Det vakte større opsigt end arrangørerne bag den berlinske CSD nok havde ønsket sig, da de i anledning af den årlige homo-parade sidste lørdag ville overrække den amerikanske teoretiker Judith Butler en pris for (...)
29. juni | De pædagogiske fagforeninger i København er uenige om »klyngeledelser« er afbureaukratisering eller økonomisk grønthøstning.
7. juli | ”Hvis revolutionen kunne give kunsten sjæl, så kunne kunsten blive til revolutionens mund” Historiker Odin Rasmussen giver her et indblik i russiske revolutionsplakater og viser, hvorfor du i sommerferien skal en smut (...)
26. juli | 14:46