Annonce

Glæde og overraskelse
1. februar 2013 - 15:06

Mjølnerparken: Udskældt formand trækker sig

Udsigten til et mistillidsvotum fra beboerne fik i denne uge beboerformand i Mjølnerparken, Mohammed Aslam, til at trække sig. Boligselskabet Lejerbo er begejstret.

Beboerformand i det socialt belastede boligområde Mjølnerparken på Nørrebro, Mohammed Aslam, besluttede på et bestyrelsesmøde mandag den 28. januar at trække sig efter 10 år på posten.  

Det skete ifølge boligselskabet Lejerbo for at undgå et mistillidsvotum fra beboerne, som ikke mener, at den stærkt omdiskuterede Mohammed Aslam repræsenterer dem.

Hos Lejerbo giver nyheden derfor anledning til begejstring.

– Vi er meget lettede. Det er ikke en hemmelighed, at vi havde et meget anstrengt forhold til ham både på den administrative og politiske side i flere år. Det betyder forhåbentligt, at vi kan få et bedre samarbejde med beboerne fremover, siger Jan Hyttel.  

Beboer: En lys fremtid

Blandt beboerne giver udsigten til en ny formand i Mjølnerparken håb om, at de frivillige initiativer i området vil få bedre vilkår.

– For det første er jeg lidt i chok, men jeg er så glad, og jeg er næsten sikker på, at vi går en lysere fremtid i møde, fortæller Amani Abdallah.

Hun er en af initiativtagerne til projektet Perlemor, som har arrangeret aktiviteter for børn i Mjølnerparken og tidligere har ytret sig stærkt kritisk overfor Mohammed Aslam.  

Læs artiklen »Panterne kommer til Mjølnerparken« og »Mjølnerparken byder panterne velkommen« hos Modkraft.  

Hun mener, at en positiv udvikling i Mjølnerparken har været forhindret af det svage beboerdemokrati og den manglende vilje og anerkendelse fra beboerformandens side. 

Ifølge kritikerne har Muhammed Aslam igennem længere tid opfordret beboerne i Mjølnerparken til at stemme imod sociale og fysiske tiltag, der skulle forbedre leve- og boligforholdene i området. 

Et område, der er præget af bandekriminalitet, psykisk udfordrede og traumatiserede beboere og nedslidte bygninger.  

Vraget hos S

Den nu tidligere formand i Mjølnerparken sidder også i Københavns Borgerrepræsentation for Socialdemokraterne.

Men efter, at han sidste år i Weekendavisen og Berlingske blev beskyldt for at udnytte sin formandspost til at misbruge kommunale midler, fuske ved afstemninger i afdelingsbestyrelsen og vende beboerne imod byfornyelsesinitiativer i området, besluttede Socialdemokraterne, at han ikke længere kunne repræsentere partiet i Borgerrepræsentationen.  

Læs artiklen »Socialdemokrater vrager omstridt beboerformand« hos BT.

Modkraft har forsøgt at få en kommentar fra Mohammed Aslam, men han har ikke svaret på hverken telefon eller sms-beskeder.

Redaktion: 

Tak fordi du bruger Modkraft.
Vi håber du har læst noget interessant eller oplysende.
Du kan støtte Modkraft via MobilePay: 50 37 84 96

Annonce