Annonce

16. april 2010 - 4:13

Protestbølge fortsætter i Egypten

Demonstrationer og strejker arrangeret af ungdomsbevægelser, fagforeninger og græsrodsorganisationer har rystet gaderne i Egyptens hovedstad Kairo de seneste uger.

Regeringen med præsident Hosni Mubarak i spidsen har svaret igen ved at lade uropoliti og civilklædte betjente anholde mindst 100 mennesker og efterlade endnu flere såret.

Unge kræver bedre løn

Den 6. april gennemførte »6. april Ungdomsbevægelsen« en demonstration i anledningen af 2-årsdagen for landsdækkende arbejderstrejker og demonstrationer, som i 2008 udsprang fra tekstil-industribyen Mahalla.

JPEG - 63 kb
Demonstrant prøver at overbevise uropoliti om at modsætte sig ordrer. Foto: Sarah Carr.

Dengang som nu blev der protesteret over dårlige arbejdsvilkår, lave lønninger og stigende fødevarepriser. I 2008 resulterede demonstrationerne i to døde, 800 sårede og tusindvis af arrestationer.

Demonstration i april 2010 blev mødt med en usædvanlig voldsom reaktion fra sikkerhedsstyrkerne, hvor der for første gang var indsat kvindelige uropolitibetjente for at slå ned på de mange kvinder, der deltog i demonstrationen.

– De slog folk og slæbte dem til salatfade, de slog og tilbageholdte både kvinder og mænd, fortæller Roaa Ibrahim til Daily News Egypt og fortsætter;

– De har aldrig slået så hårdt ned på os.

»Jeg har fået nok…«

Flere af demonstranterne sagde at dette var den første demonstration de deltog i nogen sinde. En af dem var Yasmine Ahmed.

– Jeg har fået nok af, hvad der sker med dette land. Der er korruption overalt, ingen uddannelse, vandet er forurenet. Jeg vil ikke lave ballade, men de kan ikke udnytte vores respekt for retsstaten på denne måde. Vi må ikke tale, så hvad skal vi så gøre?, sagde hun til Daily News Egypt, efter politiets angreb på demonstranterne, som spredte sig i spontane protester i sidegaderne.

JPEG - 97.5 kb
Demonstranter trodsede frygt for uropolitiet og gik på gaden den 13. april for at vise deres modstand mod landets korrupte regime. Foto: Sarah Carr.

Arrangørerne havde inden demonstrationen ansøgt om lov til at marchere fra Tahrir pladsen mod Folkeforsamlingens bygning, en strækning på en kilometer. Det blev dog afvist af Kairos sikkerhedsdirektorat med påskuddet om, at sådan en demonstration og march ville »forstyrre den offentlige orden«.

Undtagelsestilstand i 30 år

Præcis en uge efter ungdomsbevægelsens demonstration arrangerede en koalition af oppositionspartier, græsrodsbevægelser, fagforeninger og studenterorganisationer en demonstration foran anklagemyndighedens kontorbygning.

Under navnet Kefaya (»Nu det nok«, red.) samledes tusindvis af mennesker den 13. april for at protestere mod politiets brutalitet den forgangne uge.

JPEG - 77.6 kb
»Kefaya«-demonstration i protest mod politibrutalitet samt krav om en ende på undtagelsestilstand og korruption. Foto: Sarah Carr.

Koalitionen krævede forfatningsændringer og en ende på præsident Hosni Mubaraks’ styre. Et andet krav var ophævelse af Loven om Undtagelsestilstand, som landet har været regeret efter siden 1981, og som står til at blive forlænget i endnu tre år i næste måned.

Under demonstration blev slagord imod Hosni Mubarak besvaret med knippelsalg, hvilket første til voldsomme sammenstød. To demonstranter mistede bevidstheden som følge af gentagne slag og spark fra uropolitiet, rapporterer Daily News Egypt.

– Vi er kommet her for at sige, at vi vil protestere i gaderne igen på trods af det, der skete sidste tirsdag. De tror, at det, de gør mod os, vil skræmme os væk og skræmme andre fra at slutte sig til os, siger Abdel-Alim.

– Vi er her en uge efter det, der skete, for at sige, at gaderne er vores, fortsætter hun

Næste protestdag: 1. maj

De to demonstrationer kommer efter en række arbejderstrejker og demonstrationer, hvor af den seneste blev afholdt foran parlamentsbygningen den 3. april, med krav om en højere mindsteløn på 1.200 ægyptiske pund (ca. 1.200 kr. om måneden).

JPEG - 90.7 kb
Arbejdere i Egyptens hovedstad Kairo er flere gange gået på gaden med kravet om en minsteløn på 1.200 kroner. Her et billede fra demonstration den 3. april 2010. Foto: Sarah Carr.

Arbejderne siger, at de vil vende tilbage foran parlamentsbygningen den 1. maj i anledning af arbejdernes internationale kampdag. Her vil de enten fejre vedtagelsen af en højere mindsteløn eller alternativt arrangere en »sit-down«-aktion, i tilfælde af at deres lønforhold ikke er blevet forbedret til den tid.

Ifølge flere iagttagere har Nobelfredsprismodtager og tidligere generaldirektør for det Internationale Atomenergiagentur Mohammed El-Baradeis indtræden på den ægyptiske politiske scene som mulig udfordrer til Hosni Mubarak ved næste års præsidentvalg givet oppositionen fornyet energi og håb om forandring.

El-Baradei nyder stor opbakning i befolkningen og skønnes at være en reel udfordrer til Mubaraks 30 år gamle styre.

Redaktion: 

Tak fordi du bruger Modkraft.
Vi håber du har læst noget interessant eller oplysende.
Du kan støtte Modkraft via MobilePay: 50 37 84 96

Annonce