Kom til møde i Racismefri By den 18. november kl. 19.00 i Karensminde Kulturhus. Kom og hør om hvad vi laver og hvordan du kan være med.
Vi arbejder for en by med mangfoldighed, tryghed og sammenhold. Derfor siger vi fra over for racisme og splittelse.
Den racistiske hetz tager til – grænsen for hvad der er ”tilladt” at sige rykkes hele tiden. Pia Kjærsgaard har legitimeret angreb på muslimske kvinder med tørklæde og Søren Pind har sagt at
”det er altså ikke racisme at sikre sin egen kultur og etnicitet (…) kommer der et tilstrækkeligt antal mennesker fra en anden kultur, dør den oprindelige naturligvis. Spørg blot indianerne”.
Samtidig gøres asylansøgere til syndebukke for nedskæringer i velfærden.
Når der ikke er et organiseret modsvar på de racistiske løgne undrer det ikke at de breder sig.
Derfor er det vigtigt at vi organiserer et aktivt antiracistisk alternativ – der hvor vi bor, arbejder og uddanner os.