Annonce

24. august 2009 - 2:51

Om 27 minutter dør endnu en gravid afghansk kvinde

Om 27 minutter dør en gravid kvinde under fødslen i Afghanistan.

Det er den tragiske og frygtelige kendsgerning, som gør Afghanistan til et af de lande i verden, der har den højeste dødelighed for fødende kvinder.

Tallene fremgår af en rapport fra den internationale nødhjælpsorganisation Oxfam. Rapporten blev offentliggjort den 20. august – samme dag som parlamentsvalget fandt sted i Afghanistan.

I hele landet dør 1.600 kvinder ud af hver 100.000 på grund af komplikationer under fødslen. Men i den afsidesliggende provins Badakhstan er tallet helt oppe på 6.500 døde kvinder per 100.000.

Dette tal er det absolut højeste i hele verden, skriver Oxfam.

Samtidig er en tredjedel af afghanere – syv millioner mennesker – i fare for at sulte, og 40 procent af befolkningen lever under fattigdomsgrænsen, oplyser organisationen.

Oxfam beklager, at mens USA dagligt bruger 100 millioner dollars på krigen i landet, giver donorlande blot syv millioner dollars om dagen til nødhjælp til befolkningen.

Læs mere i dagbladet Arbejderen

Redaktion: 

Tak fordi du bruger Modkraft.
Vi håber du har læst noget interessant eller oplysende.
Du kan støtte Modkraft via MobilePay: 50 37 84 96

Annonce