64 anholdelser efter formiddagens larmedemonstration »Dont Buy the Lie« har givet travlhed i kælderlokalerne på Indre Nørrebro, hvor den frivillige retshjælp RUSK holder til.
Modkrafts livedækning og Ekstra Bladets Live-tv følges tæt, mens telefonerne kimer med oplysninger om nye anholdelser og visitationer.
– Vi registrerer anholdelser og forsøger at nå frem til detentionscenteret i Valby med informationsmateriale, så alle har mulighed for at klage over politiet, hvis de føler sig urimeligt behandlet, forklarer Marc Jørgensen, der er en af de frivillige i RUSK.
RUSK har publiceret og spredt foldere på dansk, tysk og engelsk, så klimademonstranter fra nær og fjern er klædt på til at møde det danske politi og retssystem. Og under hele topmødet er kontoret bemandet døgnet rundt, så ingen demonstranter efterlades uden mulighed for retshjælp.

RUSK er nye i faget og det er kun to uger siden, at retshjælpen holdt indvielsesreception i de nye lokaler i Baggesensgade. Syv jurastuderende står bag Retshjælpen og tilbuddet gælder alle, der kommer i clinch med lovens lange arm.
RUSK har allerede et godt samarbejde med ungdomsklubben Gadepulsen og drengene omkring Blågårds Plads. Det har konkret resulteret i, at en række klager om uretmæssige visitationer er blevet sendt af sted.
Det var også RUSK, som bistod de mange asylaktivister, der netop har indleveret klager til statsadvokaten over politiets fremfærd i forbindelse med rydningen af Brorsons Kirken.
Fokus under klimatopmødet bliver især at følge, hvordan politiet håndterer dets nye beføjelser i Lømmelpakken og hvordan de internationale aktivister bliver behandlet.
Fredag den 11. december forventes store grupper af internationale aktivister, som skal deltage i demonstrationerne lørdag, at ankomme til København om aftenen. Tyske og svenske retshjælpere har lånt et par skriveborde hos RUSK, hvorfra de holder øje med dansk politis aktiviteter ved grænserne.
En af de tyske frivillige fortæller, at han netop har fået meddelelser om, at den tysk-danske grænse i Sønderjylland er lukket og alle biler stoppes og gennemsøges. Der er stadig fri passage ved Gedser-Rostock. Han laver en hurtig opdatering på en hjemmeside, hvor alle nyheder om grænserne registreres.

Marc Jørgensen forklarer:
– Vi er ikke en del af de protester, som foregår her i forbindelse med klimatopmødet. Vores arbejde er et neutralt tilbud til alle, som kommer i kontakt med politiet og føler sig uretfærdigt behandlet. Når vi holder øje med politiets arbejde ved grænserne, er det for at sikre, at ingen afvises uretmæssigt.
En ung kvinde fra England, som kalder sig selv miljøanarkist, stikker hovedet ind af døren. Hun vil gerne vide mere om, hvad risikoen er for at blive deporteret til sit hjemland. Hun skal deltage i nogle de aktioner, som bruger civil ulydighed.
Marc mener, at der en vis risiko for at blive deporteret, hvis hun bliver anholdt.
– Som EU-borger, der har opholdt sig mindre en tre måneder i Danmark, kan du blive deporteret, hvis politiet vurderer, at du »er til fare for den offentlige ro og orden«. Hvad den betegnelse dækker over afgøres af politiet. Og så skal du vide, at politiet kan tilbageholde dig i Danmark op til tre døgn, før du skal for en dommer. siger han.
Kvinden beslutter sig for at vende tilbage i morgen, når RUSK ved, hvordan det går for de udenlandske aktivister, som er blevet anholdt i dag.
Marc Jørgensen er glad for de mange besøg:
– Selvfølgelig begår politiet også fejl indimellem. Klagesager og påtaler er vigtige for at holde kontrol med politiets arbejde. Vi har masser at lave, men vi vil gerne have meget mere, så kom endelig forbi.
Tak fordi du bruger Modkraft.
Vi håber du har læst noget interessant eller oplysende.
Du kan støtte Modkraft via MobilePay: 50 37 84 96