Annonce

12. december 2009 - 15:29

Oxfam: Tilbage til forhandlingerne

Det danske lækkede udspil til en klimaaftale har sat gang i en kædereaktion: Onsdag offentliggjorde Kina, Indien, Brasilien og Sydafrika deres forslag til, hvordan en kommende klimaaftale skal se ud.

Også Alliancen af Små Østater (AOSIS) har fremsat sit eget forslag.

Ulandsorganisationen Oxfam opfordrer forhandlerne til at droppe individuelle udspil og gå tilbage til forhandlingsbordet og finde fælles fodslag.

– Det danske formandsskab har sat gang i en proces, som ikke er konstruktiv. Vi skal tilbage til den fælles, åbne FN-proces, som inkluderer alle lande, siger Standley So Pui-kin, koordinator for Oxfams klimakampagne.
– De fire landes udspil skal ses som en reaktion på, at Danmark tidligere på ugen lækkede sit udkast. Selv hvis de fire ulandes tekst er nok så perfekt, så duer det ikke. Vi er nødt til at få forhandlerne tilbage til de fælles forhandlinger.

Han ser dog også lyspunkter ved udspillet:

– Det er et forsøg på at få forhandlingerne tilbage på sporet og tilbage til udgangspunktet. Det danske udspil var ved at få forhandlingerne ud på et sidespor, fordi det stiller krav til alle lande og ikke holder fast i substansen: Nemlig at de rige lande skal nedsætte deres CO2-udslip.

Læs mere i dagbladet Arbejderen

Redaktion: 

Tak fordi du bruger Modkraft.
Vi håber du har læst noget interessant eller oplysende.
Du kan støtte Modkraft via MobilePay: 50 37 84 96

Annonce