Annonce

15. januar 2010 - 10:54

Faglig hjælp til Haiti

Der arbejdes på højtryk i fagforeningen SEIU’s lokaler rundt om i USA.

Fagforeningen, der repræsenterer 2,2 millioner ansatte i sundhedssektoren i USA og Puerto Rico, er den største inde for området. Og lige nu knokler ansatte, medlemmer og frivillige fra SEIU for at gøre sygeplejersker, læger og andre medlemmer klar til at tage til Haiti.

– SEIU er ved at udvikle støtteinitiativet, »Help Haiti«, som kan koordinere indsamling blandt vores afdelinger og den almindelige offentlighed. Denne katastrofe forpligter os alle til at hjælpe de overlevende med at komme igennem denne tragedie og genopbygge deres liv, siger Andy Stern, formand for SEIU.

Haiti blev tirsdag den 12. januar om aftenen lokal tid ramt af et meget voldsomt jordskælv, som blev målt til 7,3 på richter–skalaen. De 8,5 millioner indbyggere i Haiti, der er det absolut fattigste land i regionen, blev derefter ramt af en række kraftige efterskælv.

Der er stadig ingen sikre rapporter om antallet af døde og sårede, men Haitis premierminister, Jean–Max Bellerive sagde torsdag den 14. januar til tv–kanalen CNN, at der kan være tale om over 100.000 døde.

Læs mere i dagbladet Arbejderen

Redaktion: 

Tak fordi du bruger Modkraft.
Vi håber du har læst noget interessant eller oplysende.
Du kan støtte Modkraft via MobilePay: 50 37 84 96

Annonce