Fem mennesker har mistet livet på en af Læger uden Grænsers klinikker i det jordskælvshærgede Haiti, fordi USA’s militær har afvist fem af organisationens fly med forsyninger.
– Fem patienter har mistet livet på vores klinik i Martissant på grund af mangel på medicinske forsyninger, der var i de fly, siger Loris de Filippi, nødhælpskoordinator fra Læger uden Grænser i hovedstaden Port–au–Prince.
USA’s militær kontrollerer lufthavnen i Port–au–Prince, og har omdirigeret flere fly lastet med nødhjælp for at give plads til USA’s egne militærfly og soldater.
Siden et kraftigt jordskælv ramte Haiti den 12. januar har det kun været muligt at bruge én landingsbane i lufthavnen.
– Der er 200 fly, som lander og letter hver dag, hvilket er et utroligt antal for et land som Haiti. Men de fleste af de fly er fra USA’s militær. Deres prioritet er at skabe sikkerhed i landet. Vores er at brødføde landet, siger Jarry Emmanuel fra FN`s fødevareorganisation FAO.
USA siger, at det er Haitis regering, der har bedt om »maksimal hjælp« fra USA. Og Obama–administrationen understreger, at de omkring 12.000 soldater, der er i landet, er der for at skabe ro og orden.
USA vil nu sende yderligere 4.000 tropper, så antallet i slutningen af denne uge vil nå omkring 16.000, skriver det britiske dagblad The Guardian.
Tak fordi du bruger Modkraft.
Vi håber du har læst noget interessant eller oplysende.
Du kan støtte Modkraft via MobilePay: 50 37 84 96