Annonce

16. november 2001 - 16:18

Venstrefløj på is i Berlin

Dermed placerede vælgerne næsten PDS på højde med kristen-demokraterne i CDU, der led deres værste nederlag siden 1948.

Berlins borgmester, socialdemokraten Klaus Wovereit, ville før valget ikke afvise et samarbejde med reformkommunisterne, men efter stemmeoptællingen indledte han udelukkende samarbejdsforhandlinger med de liberale Frie Demokrater og De Grønne. Det har medført skuffelse i PDS og især i østberlin stemplet socialdemokrafterne som utroværdige.

Schröder blokerer

Wovereits udtalelse om, at både lokale og nationale emner spillede ind på beslutningen, dækker formentlig over, at forbundskansler Gerhard Schröder har haft en finger med i spillet. Et forbund i hovedstaden med krigsmodstanderne i PDS ville undergrave forbundsregeringens politik om et stærkt tysk militært engagement i Afghanistan.

Desuden spiller det en rolle, at PDS konsekvent nægter at undskylde for, at dets forgænger, Østtysklands kommunistparti SED, stod bag opførelsen af Berlinmuren.

Byens opdeling returnerer PDS imidlertid til socialdemokraterne:

"Det vil blive endnu sværere at forene byen nu," siger PDS’ leder i Berlin, Petra Pau.
Besøg PDS

Redaktion: 

Tak fordi du bruger Modkraft.
Vi håber du har læst noget interessant eller oplysende.
Du kan støtte Modkraft via MobilePay: 50 37 84 96

Annonce