Annonce

9. januar 2002 - 17:07

Rød-rød koalition indtager Berlin

Selvom reform-kommunisterne i PDS i november fik et bemærkelsesværdigt godt valg til Berlins bystyre, blev de i første omgang holdt uden for indflydelse. Det til trods for at socialdemokraterne (SPD) i valgkampen havde mere end antydet, at et lokalt regeringssamarbejde kunne komme på tale. I stedet valgte SPD at danne et skrøbeligt flertal over midten.

Læs tidligere artikel

Denne koalition er nu brudt, og i stedet har socialdemokraterne fundet sammen med den parlamentariske venstrefløj, som over julen har forhandlet sig frem til et regeringsgrundlag og fordelt ansvarsområder.

First we take Berlin...

At SPD har sat sig på de fleste og de vigtigste poster giver ikke PDS-frontfigur Gysi søvnløse nætter:

"Et anderledes klima i denne by betyder noget for hele landet."

For PDS er det et afgørende gennembrud at danne alliance med Socialdemokratiet. Siden 1989 har Gysi haft som erklæret mål at overvinde den historiske modsætning mellem kommunister og socialdemokrater, og PDS’ lokale entre i selskabet af regeringsbærende partier har langt større symbolsk betydning end den lokale parlamentariske indflydelse, som følger med.

PDS vil være landskendt, og vel at mærke som "moderne politikere", ikke som arvtagere til DDR’s tidligere statsparti, som SPD blev tvangsfusioneret med i den sovjetiske zone i 1946, og som stod bag opførelsen af Berlinmuren i 1961. Derfor betyder detailforhandlingerne ikke det store.

"Socialdemokraterne står foran et stort arbejde, PDS foran kameraerne," som Die Tageszeitung konstaterer.

I forvejen er det lykkedes PDS at slå igennem hos især de unge vælgere, der blandt andet er blevet tiltrukket partiets fokus på globaliseringsspørgsmål.

Erhvervslivet er ikke overranskende meget skeptisk, selvom Stefan Siebner fra Industri- og Handelskammeret erklærer, at de vil arbejde "så godt som muligt" sammen med det nye bystyre.

Spørgsmålet er, om PDS er i stand til at manøvrere i det parlamentariske farvand og trænge igennem til en større del af befolkningen uden at gennemgå samme forvandling som de Grønne, der som deltager i forbundsregeringen i dag er garant for den tyske deltagelse i krigen i Afghanistan.

Kilde: taz

Besøg PDS

Redaktion: 

Tak fordi du bruger Modkraft.
Vi håber du har læst noget interessant eller oplysende.
Du kan støtte Modkraft via MobilePay: 50 37 84 96

Annonce