Annonce

FagligtArbejderbevægelsen og arbejdskamp
8. marts 2011 - 20:12

LO-rapport var værd at vente på

En arbejdsuge på 48 timer og en timeløn på 80 kroner i timen inklusiv pension og feriepenge - det er arbejdsgivernes krav til en ny overenskomst med 3F på jordbrugsområdet.

Det bliver naturligvis blankt afvist af 3F, men det siger noget om, hvor vigtigt det er at tage kampen op mod social dumping.

Det er jo sådanne, eller endnu dårligere betingelser, mange østarbejdere må arbejde under her i landet, og flere og flere danske arbejdsgivere tænker: »So ein Ding müssen wir auch haben!«.

JPEG - 56.3 kb
Social dumping presser ikke kun løn og arbejdstider, men også arbejdsmiljø. Arkivfoto: Mark Knudsen/Monsun.

Gode konkrete krav

Det var derfor på høje tid, at LO den 4. februar kom med en rapport om social dumping. Halvandet år tog det, men den var værd at vente på.

Der er blevet lyttet til flere af de forslag, som blev vedtaget af 180 tillidsfolk på konferencen om social dumping dem 2. december 2010. Det lover godt for fagbevægelsens kamp for en ny politik på dette område.

I forvejen har S og SF nogle gode svar på social dumping i »Fair løsning«. Men LO-rapporten går flere skridt videre og konkretiserer kravene på en række punkter.

LO vil have kædeansvar

LO vil have indført et »kædeansvar« ved lov, som betyder, at en hovedentreprenør kan gøres økonomisk ansvarlig for underentreprenørernes indbetalinger af skat og sociale bidrag og overholdelse af arbejdsmiljøregler. Det vil være et klart fremskridt.

Det vil stimulere til, at man kun udliciterer til firmaer, der har orden i sagerne, hvilket vil udelukke mange platfirmaer!

(Her har Enhedslisten dog, i parantes bemærket, et endnu bedre forslag: nemlig »bestilleransvar« (eller »solidaransvar«), det betyder at »den, der bestiller en tjenesteydelse eller aftaler en entreprise til en værdi over 100.000 kr., i sidste ende kan gøres økonomisk ansvarlig for retmæssige krav fra leverandørens ansatte om manglende løn (herunder feriepenge, pension m.m.) og retmæssige krav fra myndighederne om manglende skatteindbetalinger, moms og ATP-bidrag. Ansvaret gælder også ved udlicitering af opgaven, og det gælder alle led i kæden«.

S og SF har imidlertid umiddelbart afvist forslaget, selvom især SF’s Karsten Hønge leverede mange argumenter for, at det faktisk er nødvendigt – bl.a. det faktum, at fagbevægelsen har ca. 30 millioner kroner til gode hos østeuropæiske firmaer, uden mulighed for at inddrive disse penge).

LO tilslutter sig imidlertid ikke krav om »kædeansvar« i overenskomsterne, hvilke ellers ville sikre betaling af løn og andre overenskomstgoder, men det kan »måske« blive aktuelt ved forhandlingerne i 2012.

ILO-konvention 94

LO’s krav om fuld gennemførelse af ILO’s konvention 94 er klart og skarpt. Danmark har tiltrådt denne konvention, der siger, at der skal stilles krav om »sociale klausuler«, når offentlige myndigheder indgår kontrakter med private tjenesteydere.

Det betyder bl.a., at aflønningen skal ske på overenskomstmæssige vilkår. Sådan er reglerne i staten, men ikke i regioner og kommuner.

LO kræver, at det skal være obligatorisk for alle offentlige myndigheder og for alle områder, ikke kun bygge- og anlægsområdet. Der skal også være effektive sanktioner mod virksomheder, der bryder reglerne.

Social protokol

Lige siden EF-Domstolens indgreb i konfliktretten i 2007 har den europæiske fagbevægelse (EFS) krævet en »social protokol«, der skal sikre, at faglige og sociale rettigheder er overordnet det indre markeds regler om fri bevægelighed.

LO har været tøvende, men nu er der klar opbakning: EFS forslag skal vedtages »ved førstkommende traktatændring«.

Men hvorfor vente? Ingen EU-regler forhindrer Danmark i at rejse kravet nu!

Kontrol og registrering

Rapporten vil også have mere styr på registrering af de udenlandske virksomheder og offentlig adgang til registret. Men her er den for svag.

Vi må kræve, at der tilføres langt flere ressourcer og beføjelser til Skat med henblik på. at kontrollere virksomhederne, og at fagforeningerne får fuld adgang til alle lønoplysninger.

Flere gode ideer

Der er mange andre gode ideer i rapporten, for eks. en opfordring til politikerne om at kigge på de skatteregler, der giver firmaer fra andre EU lande en kæmpemæssig konkurrencefordel.

Udvalget har også drøftet »almengøring« af overenskomsterne og lovgivning om mindsteløn, men afviser begge dele, som uacceptable indgreb i den danske overenskomstmodel.

Man afviser også tankerne om en EU-mindsteløn, og er meget skeptisk over for direktiver, der griber ind i overenskomstforhold.

Godt gået

Alt i alt må vi sige: Godt gået, LO! Men arbejdet er kun lige begyndt.

Alle fagligt aktive må hjælpe med at få S og SF forpligtet på de gode krav, og presse på for at skærpe og konkretisere dem.

Og så skal vi ruste os til OK 2012, hvor vi bl.a. skal have indført »kædeansvar«. De regler, der blev indført i 2010 tager kun en lille bitte top af isbjerget!

Finn Sørensen er medlem af Enhedslistens hovedbestyrelse og næstformand for 3F Industri og Service i København. Han har været tovholder på faglig konference om social dumping 2. december 2010.

Artiklen har oprindeligt været bragt i Rød+Grøn, Enhedslistens medlemsblad, marts 2011.

Se LO’s rapport om social dumping på www.lo.dk

Læs om den faglige konference om social dumping 2. december 2010 på www.stopsocialdumping.dk

Se også Fagligt Ansvars og Fagbevægelsen mod Unionens hjemmesider www.fagligtansvar.dkog www.eufagligt.dk

Redaktion: 

Tak fordi du bruger Modkraft.
Vi håber du har læst noget interessant eller oplysende.
Du kan støtte Modkraft via MobilePay: 50 37 84 96

Annonce