Som alle andre mennesker, så har Modkrafts nyhedsredaktion brug for at lufte tæerne og nyde sommerens glæder væk fra mails og kimende telefoner.
Derfor vil læserne af Danmarks progressive portal opleve, at der er længere mellem nyhederne frem til den 1. august.
Sektionerne og blog-universet vil fortsat blive opdateret løbende med debat, baggrund og analyse, ligesom enkelte historier fra venstrefløjen og omegn også vil finde vej til forsiden.

Efter ferien relanceres portalens netbutik, Minimarked, så det igen bliver muligt at købe T-shirts, bøger og andet progressivt merchandise igennem Modkraft.
Initiativet fejres med en stor fest i august i København. Her vil der være dj’s, billig bar og mulighed for, at læserne kan møde hinanden og danse hele natten.
Desuden vil holdet bag Minimarked-butikken lokke med et unikt udvalg af både nye og klassiske varer i aftenens løb.
Læs mere om arrangementet hos Klub Medkraft.
Tilmeld dig festen på Facebook allerede nu og få flere informationer om arrangementet.
Tak fordi du bruger Modkraft.
Vi håber du har læst noget interessant eller oplysende.
Du kan støtte Modkraft via MobilePay: 50 37 84 96