Annonce

FagligtArbejderbevægelsen og arbejdskamp
23. august 2011 - 19:00

Fagbevægelsen dumper Løkkes vækstpakke

VKO-blokkens nye finansudspil får drøje hug med på vejen af de faglige, som tvivler stærkt på effekten af de mange pæne ord.

For lidt, for kønsligt skævt, for ineffektivt, for privatiseringsbegejstret, for kortsigtet og for sent. Og slet ikke egnet til at bremse den galoperende ledighed. Især set i lyset af de mange arbejdspladser som sidste års finanslov allerede har kostet befolkningen.

Sådan betegner en lang række fagforeninger og Arbejderbevægelsens Erhvervsråd statsminister Lars Løkke Rasmussens vækstpakke, som blev præsenteret tirsdag den 23. august.

– De samlede effekter af de mange initiativer er jo blot en lille forhøjelse af væksten og nogle få tusinde arbejdspladser næste år. Finansloven i år kostede i forvejen 12.000 job, så det er for lidt og for sent, siger LOs formand Harald Børsting.

JPEG - 71.8 kb
Få styr på praktikken. Fagbevægelsen er ikke begejstrede over Løkkes vækstpakke. Foto: Mark Knudsen/Monsun

– At fremrykke offentlige investeringer er udmærket, men det kan ikke stå alene. Stabil og langsigtet vækst kræver, at investeringerne i industrien bliver øget, og derfor havde vi gerne set, at regeringen havde givet virksomhederne bedre incitamenter til at forøge deres investeringer, siger Thorkild E. Jensen fra Dansk Metal, der samtidig mener, at statsministeren bør udskrive valg hurtigst muligt.

Alt for lidt

Heller ikke FOA er imponerede.

– Regeringen sætter desværre kikkerten for det blinde øje med sit nye vækstudspil. Visionen om et nyt Danmark efter krisen mangler helt. Man kan måske hente 6- til 8000 nye job, men at ændre Danmark, så vi står markant bedre rustet til at møde fremtidens udfordringer på den anden side af krisen, er totalt fraværende, siger forbundsformand Dennis Kristensen.

VKOs privatiseringsbegejstring er gået alt for vidt efter hans mening. Og det sker på bekostning af samfundets fundament.

– Der er ikke spor i vejen med initiativer for den private sektor, men den offentlige sektor bør også helt naturligt være en del af strategien for ny vækst. Der er eksempelvis ingen visioner om velfærdsteknologi. Vi ved i stedet, at vi står over for nye kommunale velfærdsbesparelser om ganske kort tid. Der er overhovedet ingen tanker om uddannelse, selvom vi alle også ved, at det er nøglen til at konkurrere i fremtiden, tilføjer Dennis Kristensen.

En analyse fra LO viser, at regeringen kun har realiseret omkring en tredjedel af de offentlige investeringer, som den annoncerede tilbage i 2009.

JPEG - 69.4 kb
Glem ikke det offentlige Løkke. Fagbevægelsen er ikke begejstrede over Løkkes vækstpakke. Foto: Mark Knudsen/Monsun

Harald Børsting betegner pakken som lappeløsninger på en selvforskyldt krise, som er forårsaget af en alt for stram finanspolitik.

– Det er selvfølgelig bedre end ingenting. Men de samlede effekter af de mange initiativer er jo blot en lille forhøjelse af væksten og nogle få tusinde arbejdspladser næste år. Regeringen burde fra starten have taget den økonomiske krise mere alvorligt og satset konsekvent på at investere i Danmark i stedet for den stop-go politik, man har ført. Forvirringen er total og det er svært at have tillid til, at regeringen kan skabe vækst og beskæftigelse, udtaler han.

Heller ikke når det kommer til praktikpladser kan vækstpakken bruges, mener hans organisation.

– Regeringens målsætning om brug af uddannelsesklausuler kun skal bruges ved store offentlige udbud, er ikke ambitiøst nok. Der er et udpræget behov for, at uddannelsesklausulerne bliver en del af alle offentlige udbud. Manglen på praktikpladser har været et stigende problem i årevis. Vi har ikke råd til at tøve længere, og regeringens initiativer er desværre ikke nok, siger LO-sekretær Ejner K. Holst.

Han bakkes op af FTF

»Mindst 55 procent af en ungdomsårgang skal have en videregående uddannelse, hvis vi skal leve op til fremtidens efterspørgsel på uddannet arbejdskraft. Det viser en ny analyse, som Arbejderbevægelsens Erhvervsråd har gennemført for FTF. Som det ser ud nu, uddanner Danmark alt for få. Med regeringens aktuelle målsætning om at videreuddanne 50 procent af en ungdomsårgang, vil der i 2020 mangle cirka 150.000 personer med en videregående uddannelse«, skriver de på deres hjemmeside.

»Udbetalinger af efterløn slår huller i systemet«

Regeringens udspil opfordrer desuden folk til at hæve efterlønsopsparingen for at bruge den til privatforbrug. Og det vækker bekymring hos blandt andre 3F og FTF.

– De cirka 17 milliarder, der kan udbetales, når efterlønnen hæves på een gang, slår et gigantisk hul i statskassen. Det sker uden, at det er garanti for vækst i Danmark. Pengene kan for eksempel gå direkte ind på nye opsparinger til pension, hvor pengene kan trækkes fra i skat. Eller de kan gå til rejser og luksusvarer, der kommer fra udlandet, mener cheføkonom i 3F Anita Vium Jørgensen.

JPEG - 64.2 kb
Hvis efterlønnen forvandles til forbrug bliver kvinderne endnu en gang snydt. Fagbevægelsen er ikke begejstrede over Løkkes vækstpakke. Foto: Mark Knudsen/Monsun

Hun bakkes op af Bente Sorgenfrey fra FTF, der advarer folk mod at omdanne efterlønsopsparingen til forbrug.

– Hvis den enkelte lønmodtager skynder sig at hæve sin efterlønsopsparing og omsætte den i iPads, hjørnesofaer, charterrejser og andre forbrugsgoder vil de mange milliarder godt nok sætte gang i samfundshjulene her og nu, men den enkelte gambler samtidig med sit forsørgelsesgrundlag i alderdommen, siger hun.

Det vil desuden medføre en massiv kønsmæssig slagside.

– Kvinder og især modne kvinder er langt bagud i forhold til mænd, når det gælder pensioner. En del modne kvinder har ikke haft samme tilknytning til arbejdsmarkedet som mænd; mange har haft orlov i forbindelse med graviditet eller børnepasning, hvor de har haft et hul i pensionsopsparingen, og flere kvinder end mænd går på deltid. Desuden tjener kvinder stadig i gennemsnit mindre end mænd, og har derfor mindre at betale pension af, tilføjer Bente Sorgenfrey.

Det gør hun med henvisning til en analyse fra Forsikring og Pension, som viser, at der i gennemsnit er 300.000 kroner i forskel på mænd og kvinders pensionsformuer i perioden 2008-2010

Læs Statsministerens vækstforslag her

Redaktion: 

Tak fordi du bruger Modkraft.
Vi håber du har læst noget interessant eller oplysende.
Du kan støtte Modkraft via MobilePay: 50 37 84 96

Annonce