»En kvindes fremmeste livsmål er at mose det mandlige kønsorgan sønder og sammen. Punktum«
Sådan lyder én af opfordringerne i Valerie Solanas feministiske kampskrift, SCUM Manifest, som for tiden opføres som teaterstykke i Stockholm.
Læs artiklen »Manifest er et ekstremt feministisk hovedværk« hos Politiken
Stykket er en monolog med oplæsning af selve manifestet efterfulgt af diskussion, målrettet svenske gymnasieklasser.

Og det har nu fået en gruppe svenske mænd på barrikaderne.
– Vi vil ikke have det hademanifest stoppet ned i halsen på skolebørn. Vi har fået nok af, at vores sønner skal udsættes for det statsfeministiske skidt, skriver David Knezevic på Facebook-væggen for mande-initiativet »Nu räcker det!« [= Nu er det nok, red.].
Gruppen har indkaldt til en demonstration mod teaterstykket den 21. november.
Læs mere på facebooksiden for »Nu räcker det!«
David Knezevic sammenligner SCUM-teksten med det manifest, som den norske massemorder Anders Breivik offentliggjorde umiddelbart før massakren på øen Utøya.
Protesten vækker dog ikke genklang alle steder.
– Vold mod kvinder er stadig et stort problem i det svenske samfund, så det må stadig være på sin plads at sætte problemstillingen på spidsen. Hvis de er så optagede af at protestere mod voldsopfordringer, kunne de jo passende starte med de soldater, som vi har sendt i krig i Afghanistan, siger radiokommentatoren Sara Hansson om initiativet.
Lyt til radio-kommentaren »Sara unnar inte...« hos Sveriges Radio
SCUM-manifestet er en forkortelse for »Society for Cutting Up Men« og er skrevet af den amerikanske feminist Valerie Solanas tilbage i 1968.
Umiddelbart før udgivelsen af manifestet forsøgte Solanas at dræbe kunstneren Andy Warhol på grund af en uoverensstemmelse om et forsvundet manuskript med titlen ’Up Your Ass’, som han havde gennemlæst for hende.
Tak fordi du bruger Modkraft.
Vi håber du har læst noget interessant eller oplysende.
Du kan støtte Modkraft via MobilePay: 50 37 84 96