Annonce

15. august 2007 - 16:49

Nazi-march rykker til Kolding

Tyske nynazister har fået forbud mod at marchere i den sydtyske by Wunsiedel på 20-årsdagen for Adolf Hitlers stedfortræder Rudolf Hess’ død. Men det har fået arrangørerne til i stedet at forsøge sig i Danmark, helt præcist i Kolding.

Politiinspektør Steen Edeling fra Sydøstjyllands Politi fortæller DR Nyheder, at der er anmeldt en mindedemonstration for Hess i Kolding lørdag den 18. august.

Demonstrationsanmeldelsen er meget kortfattet, skriver DR Nyheder, og politiet vil nu tage kontakt til anmelderen for at få mere at vide. Herefter vil politiet vurdere om demonstrationen vil give anledning til en større politimæssig opgave.

Rudolf Hess blev efter 2. Verdenskrig idømt livsvarigt fængsel. Han bliver har en høj stjerne blandt nynazister, fordi han forblev nazist til sin død. Hess begik selvmord i sin fængelscelle i Berlin-Spandau den 17. august 1987.

Redaktion: 

Tak fordi du bruger Modkraft.
Vi håber du har læst noget interessant eller oplysende.
Du kan støtte Modkraft via MobilePay: 50 37 84 96

Annonce