Københavns Byrets frifindelse af designfirmaet Fighters+Lovers for overtrædelse af den danske terrorlovgivning begynder nu at få betydning for andre EU-lande.
Det viser en sag mod en spansk kvinde, Remedios Garcia. Hun sidder arresteret i Madrid, anklaget for at være den colombianske befrielsesorganisation FARCs spanske leder.
Men hendes forsvarer henviser i sit forsvarsskrift til, at en dansk domstol tidligere har frikendt FARC for at være omfattet af de danske terrorlove.
»I Danmark har man rejst tiltale for at samarbejde med væbnede grupper som FARC, udført af personer der sympatiserer med denne organisation på dansk jord, og frifundet dem for enhver forbrydelse forbundet med terrorisme,« skriver Remedios Garcias spanske forsvarsadvokat Enrique Santiago.
Han forlanger derfor, at en spansk domstol først skal dømme FARC som terrororganisation, før hans klient kan anklages efter de spanske terrorlove. En sådan prøvelse af FARC har endnu ikke fundet sted.
Tak fordi du bruger Modkraft.
Vi håber du har læst noget interessant eller oplysende.
Du kan støtte Modkraft via MobilePay: 50 37 84 96