Folketingets planlagte euro-høring vil give et totalt skævt oplæg til euro-debatten i Danmark. Sådan lyder advarslen fra Folkebevægelsen mod EU og Enhedslistens EU-ordfører, Per Clausen, der har kigget programmet for høringen igennem.
– Ikke alene indledes høringen med indlæg fra tre svorne euro-tilhængere, men i det efterfølgende politiske panel er modstanden mod euroen overladt til den yderste højrefløj. Det betyder, at den stærke eurokritiske centrum-venstre strømning, der i Danmark blandt andet er repræsenteret af SF, ikke er repræsenteret i panelet, konstaterer Per Clausen.
De tre hovedtalere er: Statsminister Anders Fogh Rasmussen, formand for Den Europæiske Centralbank Jean-Claude Trichet, og Luxemburgs premierminister, Jean-Claude Juncker.
Herudover deltager et politisk panel bestående af to tilhængere og to højrefløjs euro-skeptikere. De to skeptikere er Mogens Camre, medlem af EU-parlamentet for Dansk Folkeparti, og William Hague, udenrigsordfører for de konservative i Storbritannien.
Enhedslisten opfordrer nu Folketingets Europaudvalgs formand Svend Auken til at tage sagen op igen.
Tak fordi du bruger Modkraft.
Vi håber du har læst noget interessant eller oplysende.
Du kan støtte Modkraft via MobilePay: 50 37 84 96