Fra den første uge i april vil britisk politi og efterretningsvæsen være i højeste alarmberedskab. Her starter nemlig det, der beskrives som »utilfredshedens« eller ligefrem »raseriets sommer«, skriver den britiske avis Daily Express.
Ifølge avisen har politi og efterretningsvæsen udarbejdet tophemmelige beredskabsplaner, der skal imødegå de voldelige optøjer, som politi og politikere frygter bliver endnu voldsommere end de såkaldte »Poll Tax riots«, der rystede den konservative regering i 1990.
Ifølge de nationale efterretningstjenester MI5 og Special Branch holdes der særligt godt øje med antikapitalistiske aktivister, der kan forudses at puste til utilfredsheden over stigende arbejdsløshed kombineret med millionhjælp til de bankfolk, der har kastet verden ud i den værste økonomiske krise i umindelige tider.
Konkret nævnes den anarkistiske hjemmeside »Class War«, der på sin forside åbent besvarer spørgsmålet »Hvordan holder man varmen under finanskrisen?« med det provokerende »Brænd en bankmand«.

Ifølge Daily Express bliver den slags erklæringer diskuteret på så højt niveau som Scotland Yard og det britiske forsvarsministerium, hvor rædselsscenariet er en alliance mellem »politiske ekstremister« og utilfredse arbejdsløse fra middelklassen, der kan fristes til at få afløb for deres frustrationer ved at gå på gaden.
Ifølge kilder i efterretningstjenesten forbereder man sig på, at »den potente cocktail« kan føre til en situation, der løber ud af kontrol, og i den forbindelse skulle ifølge avisen være taget det ekstraordinære skridt at sætte militæret på standby.
Hvis det skulle vise sig at politiet ikke er i stand til at tackle eventuelle optøjer, har regeringen inkluderet i sine beredskabsplaner, at hæren skal sendes på gaderne i de større britiske byer.
– Dette er et meget virkeligt og meget alvorligt problem. Jeg kan garantere, at der har været krisesamtaler om dette på regeringsplan, udtaler en højtstående kilde til Daily Express.
Af særligt risikable begivenheder nævnes både Natos 60-års jubilæum i Strasbourg i starten af april, G20 topmødet i London den 2. april samt Arbejdernes Internationale kampdag den 1. maj.
Og ifølge Stop the War Coalition, der er medarrangører af protesterne mod G20-mødet kan myndighederne godt være nervøse:
– Den første uge i april kan blive en uge, som verdenslederne aldrig glemmer, lyder forudsigelsen fra aktivisterne.
Tak fordi du bruger Modkraft.
Vi håber du har læst noget interessant eller oplysende.
Du kan støtte Modkraft via MobilePay: 50 37 84 96