Annonce

19. marts 2009 - 14:28

Cuba udvider diplomatiske forbindelser

Som de sidste to mellemamerikanske lande har El Salvador og Costa Rica besluttet at genoptage de diplomatiske forbindelser til Cuba, som blev afbrudt efter den kommunistiske revolution i 1959. Det skriver BBC.

I El Salvador sker det som følge af præsidentvalget, der for nyligt bragte den tidligere venstreorienterede guerilla FMLN til magten. Den nye præsident, Mauricio Funes , meddeler, at de diplomatiske forbindelser knyttes så snart han overtager embedet – et løfte han i øvrigt afgav under sin valgkamp.

Det politiske skridt er på den måde mere opsigtsvækkende for Costa Ricas vedkommende, hvor landets leder, Oscar Arias, aldrig har været en ven af Cuba. Tværtimod har han før i tiden sammenlignet den cubanske eks-præsident Fidel Castro med Chiles tidligere fascistiske diktator, Augusto Pinochet.

Cubanerne har så til gengæld betegnet Oscar Arias som en »vulgær lejesoldat« og skødehund for den amerikanske imperialisme.

JPEG - 121.8 kb
»En sikker forandring«. Et vægmaleri i San Salvador sammenligner FMLN’s præsidentkandidat Mauricio Funes med den cubanske frihedshelt Che Guevara. Efter Funes valgsejr knyttes der nu diplomatiske bånd mellem de to lande.

»Vi sender en olivengren«

Men nu blæser der mildere vinde over det caribiske hav. Ifølge Oscar Arias må landet være parat til at rette ind efter de nye realiteter, og i en officiel meddelelse udtaler han:

– Det giver ikke længere mening at fortsætte en officiel splid, når vi har etableret kanaler til samarbejde på en række områder.

– Vi rækker vores hånd ud til det cubanske folk og vi sender en olivengren over havet og gennem luften for endnu engang at starte det gode arbejde med at opbygge et venskab.

De to lande udpeger i den følgende uge ambassadører – en uges tid efter at den amerikanske kongres vedtog at ophæve de restriktioner mod Cuba, som blev indført af Bush-administrationen.

Fremover vil cubansk-amerikanere få lov at rejse til Cuba en gang om året og sende flere penge til deres familier på øen.

Redaktion: 

Tak fordi du bruger Modkraft.
Vi håber du har læst noget interessant eller oplysende.
Du kan støtte Modkraft via MobilePay: 50 37 84 96

Annonce