Det franske sikkerhedspoliti beskyldes for ulovlig vold og endda drab på især etniske minoriteter og illegale indvandrere, tager myndighederne det ikke tilstrækkeligt alvorligt. Sådan lyder anklagen i hvert fald fra menneskerettighedsorganisationen Amnesty International i en ny rapport.
– I et klima, hvor politibrutalitet kan foregå uden at blive undersøgt, er den de facto straffrihed for politikorpset ansatte i Frankrig uacceptabel, siger David Diaz-Jogeix, der er vicedirektør i Amnesty Internationals afdeling for Europa til BBC.
Ifølge organisationen bliver en lang række klager over politiet afvist uden at blive undersøgt ordentligt, og det efterlader især franske borger med anden etnisk baggrund eller med udenlandsk nationalitet som retsløse.
Amnesty kom i en rapport fra 2005 med en række anbefalinger til de franske myndigheder, men de er tilsyneladende ikke blevet fulgt, påpeger organisationen, der bl.a. opfordrer til at der oprettes et uafhængigt klagenævn.
De franske myndigheder afviser dog kritikken fra Amnesty:
– Der er ingen tolerance overfor politivold, udtaler Guillaume Didier, der er talsmand for det franske justitsministerium, til nyhedsbureauet AFP.

Ifølge talsmanden foregår der systematisk strafferetlige undersøgelser, og politiofficerer har hverken flere eller færre rettigheder i den forbindelse end alle andre, siger Didier.
– Ingen politibetjent er hævet over loven.
Politiets fagforening afviser ligeledes anklagerne:
»Der foregår ingen ulovlig vold (…) Vi følger de etiske regler og procedurerne ifølge retsplejeloven«.
Tak fordi du bruger Modkraft.
Vi håber du har læst noget interessant eller oplysende.
Du kan støtte Modkraft via MobilePay: 50 37 84 96