Fredag og lørdag fejrede NATO sin 60-årsdag med at sende flere soldater til det krigshærgede Afghanistan.
Yderligere 3.000 NATO-soldater skal sendes til ISAF-styrken, heriblandt er 900 fra Storbritannien, 600 fra Tyskland og yderligere 600 fra Spanien. Dertil kommer flere amerikanske soldater, og inden sommeren er slut, vil USA have 55.000 soldater i landet.
Mens NATO-toppen både festede og skændtes om en ny generalsekretær, udsendte 11 internationale nødhjælpsorganisationer en advarsel om, at en optrapning af krigen vil sende flere civile i døden.
– Vi er bekymret for, at flere soldater vil føre til et øget kampniveau, og vi frygter, at civile bliver fanget i konflikten, siger Matt Waldman til det norske dagblad Klassekampen.
Waldman er leder af bistandsorganisationen Oxfam Internationals arbejde i Afghanistan. Oxfam International er en af de 11 organsationer, som advarer om situationen i Afghanistan.
– Flere tropper vil ikke føre til større sikkerhed og stabilitet, medmindre militæret prioriterer beskyttelse af civile i Afghanistan.
Tak fordi du bruger Modkraft.
Vi håber du har læst noget interessant eller oplysende.
Du kan støtte Modkraft via MobilePay: 50 37 84 96