Annonce

22. april 2009 - 17:12

Somalias pirater startede som kystvagter

– Vi betragter ikke os selv som havets banditter. Havets banditter er efter vores mening dem, der dumper affald og fisker ulovligt i vores farvande.

Sådan lyder forklaringen fra en af de somaliske piratledere, Sugule Ali, til den prisvindene britiske journalist Johann Hari, der bl.a. er klummeskriver for avisen The Independent.

For selvom Johann Hari understreger, at en del af de somaliske pirater vitterligt bare er gangstere, der plyndrer og tager gidsler med det formål at leve det søde luksusliv, så er selve udgangspunktet for det moderne pirateri i Adenbugten et ganske andet.

Europæere plyndrer fiskebestanden

Det hævder i hvert fald en række pirater og klanledere fra den selvstyrende Puntland-provins, hvorfra størstedelen af piraterne kommer fra.

JPEG - 146.5 kb
De somaliske pirater, der hærger skibstrafikken i Adenbugten, hævder at være startet som en selvbestaltet kystvagt mod europæisk rovfiskeri og affaldsdumping.

De fortæller, at konsekvenserne af en årelang borgerkrig og et land uden fungerende regering bl.a. har været, at fiskere fra europæiske lande siden starten af 1990’erne helt uhæmmet og uhindret har overfisket langs Somalias kyster.

– Tun, rejer og hummere for en værdi af mere end 300 millioner dollars bliver hvert år stjålet af illegale trawlere. nu sulter de lokale fiskere, og hvis der ikke bliver gjort noget, vil der snart ikke være flere fisk tilbage langs vores kyststrækning, forklarer fiskeren Mohammed Hussein fra byen Marka.

Somaliske fiskere tog til sidst sagen i egen hånd. Ifølge Farah Dala, der fungerer som udenrigsminister i Puntland, blev de lokale fiskere jaget væk med vandkanoner, når de nærmede sig de store trawlere. De begyndte derfor, at bevæbne sig med håndvåben, og ved hjælp af hurtigtgående speedbåde at forhindre fiskeriet eller i det mindste opkræve en slags »skat« fra dem.

Fiskerne kaldte sig »Somalias Frivillige Kystvagt«, og de nyder stor opbakning blandt landets borgere. Ifølge den uafhængige nyhedsside WardheerNews bakker 70 procent af somalierne kraftigt op om »pirateri som en form for nationalt forsvar«.

Dumping af radioaktivt affald

Men det var ikke kun illegalt fiskeri, der ramte Somalias »lovløse kyst« efter den somaliske regerings kollaps i 1991. Andre mystiske europæiske skibe dukkede op i farvandet og begyndte at dumpe kæmpemæssige tønder og containere i havet ud for kysten.

Den italienske avis Famiglia Cristiana og Italiens afdeling af Greenpeace afslørede i 1997, fra starten drejede sig om det schweiziske firma Achair Partners og det italienske affaldsfirma Progresso, der indgik en aftale med den somaliske krigsherre Ali Mahdi om at dumpe affald i somalisk farvand. Prisen var 2-3 dollars per ton, i modsætning til de 1.000 dollars per ton, som det koster at bortskaffe affaldet på legal vis.

Kystbefolkningen begyndte hurtigt at blive syge. I begyndelsen drejede det sig om mærkelige udslæt, kvalme og deforme spædbørn. Men i 2004 ramte tsunami-katastrofen Somalias kyst – og så brød helvedet løs.

Hundredvis af lækkende affaldstønder skyllede i land, og kystbefolkningen blev ramt af bl.a. indre blødninger, hud der »smeltede« og massive udbrud af kræft og strålesyge, der kostede mere end 300 mennesker livet, skriver Johann Hari.

Ifølge en talsmand fra FN’s Miljøprogram, Nick Nutall, indeholdt tønderne mange forskellige slags affald, bl.a. uran, radioaktivt affald, bly, kadmium, kviksølv og kemisk affald.

Og ifølge FN foretages dumpningen af affald fortsat den dag i dag, og af mange andre aktører end Achair Partners og Progresso. FN-talsmand Ahmedou Ould-Abdallah kan meget af affaldet spores tilbage til europæiske hospitaler og fabrikker, der ser ud til at samarbejde med den italienske mafia om at slippe billigt af med det. Og talsmanden understreger, at de europæiske regeringer intet har foretaget sig for at rense op, yde erstatning eller forhindre yderligere forurening.

Somalisk ønske om kystvagt

Mens nogle politikere og kommentatorer fortsat snakker om rent militære løsninger på problemet med piraterne i Adenbugten og bl.a. glæder sig over nedskydningen af de tre pirater, der havde kidnappet en amerikansk kaptajn, har andre, heriblandt Dansk Institut for Militære Studier, en vis forståelse for somaliernes sociale og økonomiske problemer.

En rapport fra instituttet, der præsenteres på en international konference i London den 27. april, foreslår således, at der oprettes en fælles regional kystvagt med deltagelse af alle landene omkring Afrikas Horn, som ikke bare skal forhindre pirateriet, men også tage hånd om søredning, fiskeriinspektion og miljøbeskyttelse.

Ifølge Lars Bangert Struwe, der er forsker ved Dansk Institut for Militære Studier, er den nuværende militære indsats i Adenbugten nemlig kun symptombehandling.

Ifølge Politiken.dk har Puntlands udenrigsminister, Farah Dala, længe opfordret det internationale samfund til at hjælpe provinsen med at oprette sin egen kystvagt, men han tror ikke, at der er den store interesse for at somalierne selv patruljerer deres kyster:

– Vi mener, at deres krigsskibe beskytter deres egne landes ulovlige fiskeri i vores farvande. Og de er bange for, hvad vi skulle finde ud af, hvis vi selv kunne kontrollere dem, siger han til politiken.dk.

Redaktion: 

Tak fordi du bruger Modkraft.
Vi håber du har læst noget interessant eller oplysende.
Du kan støtte Modkraft via MobilePay: 50 37 84 96

Annonce