Annonce

Afrika
3. juni 2013 - 17:29

Etiopiere protesterer mod politisk undertrykkelse

Tusinder af etiopiere demonstrerede søndag den 2. juni 3, 2013 mod den siddende regering i hovedstaden Addis Abeba. Det var den første større demonstration siden uroligheder i kølvandet på et valg i 2005.

Demonstranter krævede, at den siddende regering løslader politiske aktivister og journalister samt blander sig udenom religiøse anliggender.

Demonstrationen var organiseret af oppositionspartiet Semayawi, som lover flere demonstrationer, hvis regeringen ikke løser problemerne indenfor de næste tre måneder. Oppositionspartiet kræver også løsninger på arbejdsløshed, inflation og korruption i det østafrikanske land.

Demonstrationen var anmeldt på forhånd og forløb fredeligt.

Læs artiklen »Thousands march for rights in rare Ethiopia protest« hos Reuters

Læs artiklen »Ethiopia: Thousands protest political repression« hos ABC

Tegn på opblødning

Efter valget i 2005 fik anklager om valgsvindel oppositionsaktivister til at gå på gaden. Den daværende premierminister Meles Zenawi erklærede kort efter undtagelsestilstand og udkommanderede sikkerhedsstyrker.

Ifølge en undersøgelse, der blev lækket året efter, blev omkring 200 dræbt og flere tusinder anholdt af sikkerhedsstyrkerne under urolighederne.

Oppositionen har siden anklaget regeringen for politisk undertrykkelse flere gange. Især anti-terrorlovgivningen fra 2009 har været kontroversiel. Oppositionen mener den bliver brugt til forfølge og fængsle politiske modstandere, aktivister, journalister og religiøse ledere.

Zenawi døde i 2012 og blev efterfulgt af Hailemariam Desalegn. Ifølge BBC's afrikaekspert Richard Hamilton kan tilladelsen til at demonstrere tyde på, at den nye premierminister vil være mere tolerant overfor politisk modstandere end hans forgænger.

Læs artiklen »Ethiopian protesters take to the streets« hos BBC

Læs artiklen »Ethiopian protesters ’massacred’« hos BBC

 

Annonce