NSA spionerede mod deltagere i FN's klimatopmøde, COP15, i København 2009.
Torsdag den 30. januar afslører Dagbladet Information, hvordan den amerikanske efterretningstjeneste NSA planlagde omfattende spionage mod deltagerne i FN’s klimatopmøde, COP 15, der blev holdt i København i 2009.
Dokumenter, der er tilvejebragt af Edward Snowden viser, at Storbritannien, New Zealand, Australien og Canada var involveret i arbejdet med »at forsyne beslutningstagere med enestående, betimelige og værdifulde indblik i nøglelandes forberedelser og mål for konferencen så vel som overvejelserne i landene om klimaforandringspolitikker og forhandlingsstrategier«.
Afsløringerne sår på ny tvivl om statsminister Helle Thorning-Schmidts forsikringer om, at amerikanerne ikke bedriver ulovlig spionage i Danmark.
Læs artiklen »NSA spionerede mod COP15-forhandlinger« hos Information