Annonce

14. maj 2009 - 11:36

Israelsk Gaza-journalist arresteret

Den israelske journalist Amira Hass, der er tilknyttet avisen Ha’aretz, blev tirsdag den 12. maj anholdt, da hun forlod Gaza-striben, hvor hun som den eneste israeler har boet og rapporteret fra i de seneste måneder.

Hass blev anholdt af israelsk politi i samme øjeblik, hun krydsede grænsen og sigtet for overtrædelse af den israelske lov, der forbyder israelske statsborgere at tage ophold i en fjendtlig stat. Hun blev løsladt mod kaution efter at have lovet ikke at vende tilbage til Gaza i de næste 30 dage, skriver avisen Ha’aretz.

Den israelske hær nedlagde for to år siden forbud mod, at israelere tog til Gaza. Det skete som reaktion på militante palæstinenseres kidnapning af den israelske soldat Gilad Shalit.

I december 2008 blev Amira Hass også arresteret, da hun forlod Gaza, som hun var kommet til ombord på et skib sammen med europæiske fredsaktivister.

JPEG - 116.8 kb
Journalisten Amira Hass er den eneste israeler, der insisterer på at reportere fra den palæstinensiske Gaza-stribe. Foto: fromthefrontline.co
Redaktion: 

Tak fordi du bruger Modkraft.
Vi håber du har læst noget interessant eller oplysende.
Du kan støtte Modkraft via MobilePay: 50 37 84 96

Annonce